Spoznali sme nominantky ankety Slovenka roka 2022

Spoznali sme nominantky ankety Slovenka roka 2022

Byť ženou je úžasné. A byť slovenskou ženou znamená súhru šikovnosti, šarmu, pracovitosti a krásy. To všetko a ešte oveľa viac spĺňajú nominantky 14. ročníka čitateľskej ankety Slovenka roka, ktoré organizuje Týždenník Slovenka v spolupráci s RTVS a so Slovenským národným divadlom.

Laureátky sa predstavili na tlačovej konferencii v krásnych priestoroch Pálffyho paláca v Bratislave. Ktoré úspešné Slovenky získajú ocenenie v jednotlivých kategóriách sa dozvieme 3. júna 2022 počas slávnostného galavečera v historickej budove Slovenského národného divadla a v priamom prenose RTVS na Jednotke.

Foto: Desana Dudášová

Počas tlačovej konferencie ste si mohli vypočuť inšpiratívne slová ľudí, bez ktorých by sa tento dôležitý projekt nemohol uskutočniť. Organizátorka ankety Slovenka roka a generálna riaditeľka spoločnosti STAR  Production, pani Mária Reháková“Anketa vstupuje do 14. ročníka svojej existencie. Je obdivuhodné, že Slovensko má tak veľký potenciál významných dám, ktoré dosahujú v rôznych spektrách naozaj úžasné výsledky. Také, ktoré prispievajú k rozvoju našej krajiny. Za každou z dám je kus fantastickej práce“. Na záver dodáva: „Želám našim nominantkách, aby si užili všetko, čo ich s anketou čaká, ďakujem nominačnej komisii, partnerom akcie a som hrdá na nás, Slovenské ženy ako vieme skĺbiť pracovné povinnosti s povinnosťami rodiny.“ 

Foto: Desana Dudášová

Záštitu nad anketou Slovenka roka 2022 prevzala starostka bratislavského Starého Mesta Zuzana Aufrichtová: “Pozitívny odkaz, ktorý so sebou nesie anketa Slovenka roka je mimoriadne dôležitý. Pozícia ženy je nesmierne zložitá a zodpovedná. Sme vystavené rizikám, mnohokrát musíme čeliť neoprávnenej kritike a to nás nesmie zastaviť. Všetky dámy tu sediace sú toho dôkazom.“img_8549.jpgFoto: Desana Dudášová

Foto: Desana Dudášová

Slovo dostala aj zástupkyňa generálneho partnera spoločnosti Kooperativa poisťovňa Vienna Insurance Group, pani Silvia Illéšová Nosková: “Ste ukážkou nesmierneho úspechu žien, ktoré keď si niečo zaumienia, tak to aj dokážu. Od kritického myslenia, šport, pomoci druhým, ste vzorom a inšpiráciou.“

O svojich dojmoch porozprávala aj Andrea Gontkovičová, predsedníčka predstavenstva spoločnosti Philip Morris  ČR a generálna riaditeľka pre Českú, Slovenskú republiku a Maďarsko: “Musím vysloviť veľké ďakujem za to, že my Slovenky žijeme životy tak, ako ich žijeme. Dámy, vy viete spojiť ženskosť, prácu, starostlivosť o rodinu a priateľov, a to na vysoko profesionálnej úrovni, keďže tu dnes sedíte. Máte úctu celej nominačnej komisie a sme radi, že tu ste.”

Pán Tomislav Jurík, ktorý je nie len členom nominačnej komisie, ale zároveň aj exkluzívnym partnerom: „Veľký mysliteľ a znalec žien Albert Einstein povedal, že žena, ktorá nasleduje stádo sa zvyčajne nedostane ďalej ako stádo. Ale žena, ktorá kráča sama sa dostane na miesta, na ktorých nikdy nebola. Na príbehoch našich nominantiek vidíme, že sa dostali na miesta na ktorých pred nimi nikto nebol. Som rád, že sa o vás dozvie celé Slovensko.“

Dr. h. c. prof.  Rudolf Sivák privítal laureátky so slovami: „V komisii sme veľmi poctivo vyberali nominantky a som na náš výber naozaj hrdý. Všetko sú to dámy, ktoré majú svetu čo odovzdať.“

Foto: Desana Dudášová

Zástupkyňa RTVS Marta Gajdošíková: „Je pre nás cťou, že môžeme odprezentovať tieto výnimočné dámy. Už len nominácia je veľkým ocenením. Teším sa na galavečer a na všetko, čo ponúkneme našim divákom v rámci ankety Slovenka roka.“ 

Foto: Desana Dudášová 

Adeptky na ocenenie vyberala nominačná komisia v zložení: Ing. Vladimír Bakeš, PhD.  generálny riaditeľ a  predseda predstavenstva  Kooperativa poisťovňa, a.s. Vienna Insurance Group, Jaroslav Rezník, generálny riaditeľ RTVS, Matej Drlička, generálny riaditeľ SND, RNDr. Tomislav Jurik,CSc.  predseda predstavenstva ZDRAVÝ ŽIVOT, a.s., Andrea Gontkovičová,predsedníčka predstavenstva spoločnosti Philip Morris  ČR a a generálna riaditeľka pre Českú, Slovenskú republiku a Maďarsko, Ing. Vladislav STANKO, MBA, LL.M. – majiteľ EUROPEAN INSTITUTE Prague a poslanec mesta Košice, Tatiana Nátna – prezidentka TOP centra podnikateliek Slovenska, Dr. h. c. prof.  Rudolf Sivák, prorektor pre rozvoj Ekonomickej univerzity v Bratislave, prof. RNDr. Jaromír Pastorek, prorektor pre vedu a výskum, Slovenská  zdravotnícka univerzita v Bratislave, Doc. MUDr.  Eliška Kubíková,  prednostka anatomickej kliniky LF UK, Ing. Vladimír Grežo, predseda predstavenstva Bratislava Tourist Board, Ing. Mikuláš Milko, generálny riaditeľ CK Hydrotour, Mgr. Mária Miková, šéfredaktorka časopisu Slovenka. 

Foto: Desana Dudášová

Nominačná komisia vybrala dvadsaťosem laureátiek v deviatich kategóriách: Biznis a manažment, Umenie a kultúra, Média a komunikácia, Veda a výskum, Podpora mladých talentov, Šport, Charita a sociálna práca, Zdravotníctvo a Vzdelávanie. img_8720.jpgFoto: Desana Dudášová

Ocenené Slovenky roka získajú bronzovú sochu od sochárky Jany Brisudovej, striebornú medailu od Českej mincovne SK so svojím menom a exkluzívny šperk – brošňu od šperkára Mareka Husovského a jeho značky Siloe jewelry design, ktorý vytvoril dar pre pápeža Františka počas jeho návštevy Slovenska a je aj zaradený v prestížnej knihe ArtistarJewels. 

Siloe design štúdio v zastúpení Magdaléma Komiňáková Foto: Desana DudášováSiloe design štúdio v zastúpení Magdaléma Komiňáková

Anketa Slovenka roka by sa neuskutočnila bez obchodných partnerov, ktorým touto cestou ďakujeme. Generálny partner: Kooperativa poisťovňa, a.s. Vienna Insurance Group, Exkluzívni partneri: Zdravý život, a.s., Philip Morris . s.r.o., NU CLINIC, klinika dermatológie a estetickej medicíny. Hlavní partneri: Jaguár, SLOVENSKÉ LIEČEBNÉ KÚPELE PIEŠŤANY, a.s. zo siete hotelov Ensana, Tchibo Slovensko spol. s r.o, Slovenská pošta, a.s., Česká mincovňa SK, s.r.o., Siloe design štúdio, European Institute of Business and Public Education, s.r.o, Phyris kozmetika, Hyza, a.s., Cestovná kancelária Hydrotour.

Ing. Vladislav STANKO, MBA, LL.M. – majiteľ EUROPEAN INSTITUTE Prague a poslanec mesta KošiceFoto: Desana DudášováIng. Vladislav STANKO, MBA, LL.M. – majiteľ EUROPEAN INSTITUTE Prague a poslanec mesta Košice

Medzi hlavných partnerov projektu patrí JaguárFoto: Desana Dudášová
Medzi hlavných partnerov projektu patrí Jaguár

Tibor Haris zo SLOVENSKÉ LIEČEBNÉ KÚPELE PIEŠŤANY, a.s. zo siete hotelov Ensana Andrea Plátková,Foto: Desana Dudášová
Tibor Haris zo SLOVENSKÉ LIEČEBNÉ KÚPELE PIEŠŤANY, a.s. zo siete hotelov Ensana Andrea Plátková

O tom, kto získa prestížne ocenenie v jednotlivých kategóriách, rozhodnú čitatelia týždenníka Slovenka spoločne s divákmi a poslucháčmi RTVS formou SMS hlasovania, kupónov a prostredníctvom internetového hlasovania na stránkach www.slovenkaroka.sk Hlasovanie odštartuje 28. januára a ukončí sa 1. júna 2022.

Foto: Desana Dudášová

Foto: Desana Dudášová

Foto: Desana Dudášová

Foto: Desana Dudášová

Foto: Desana Dudášová

Foto: Desana Dudášová

Foto: Desana Dudášová

Nominované dámy ankety Slovenka roka 2022

BINZNIS a MANAŽMENT

EVA JURKOVIČOVÁ, finančná  riaditeľka a konateľka  spoločností  Schaeffler SkalicaSchaeffler  Kysuce a Schaeffler Slovensko – slovenských dcér nemeckého dodávateľa pre automotive segment a priemysel, s ročným obratom 1,1 mld. eur, ktorý v krajine zamestnáva  takmer  osemtisíc ľudí. Od roku 2016 je poverená výkonom funkcie finančnej riaditeľky aj v dvoch českých spoločnostiach Schaeffler. 

Ing. NADEŽDA DEMETEROVÁkonateľka a spolumajiteľka spoločnosti konzervárne RISO-R, s.r.o. Rimavská Sobota. V situácii, keď podniku  hrozil zánik, sa s manželom a synmi rozhodli 120 ročnú tradíciu výroby, ako aj pracovné miesta, zachovať. V súčasnosti sa spoločnosť zaoberá tzv. tradičnou  výrobou džemov, ovocných nátierok a lekvárov so zreteľom na vysokú kvalitu výrobkov.

Ing. KATARÍNA VENGOVÁ, manažérka firmy Vinohradníctvo PAVELKA A SYN. Láska k vinohradom ju viedla k práci v rodinnej vinárskej firme piatej generácie. Na jej podnet vzniklo výnimočné víno pre ženy s názvom ONA a následne aj ON, ktoré sa tešia úspechu. 

VIERA KUBAŠOVÁ, CFO a členka predstavenstva Kooperativa poisťovňa, a.s. Vienna Insurance Group. Spoločnosť je dlhodobým lídrom na trhu v oblasti životného poistenia a poistenia motorových vozidiel. Viera Kubašová má na starosti financie, investície, oblasť Solvency II a riadenie rizík, ako aj prevádzku a správu poistných zmlúv.

MÉDIÁ a KOMUNIKÁCIA

ANETA PARIŠKOVÁ, moderátorka, podnikateľka, pedagogička, dobrovoľníčka. Prvá moderátorka Televíznych novín TV Markíza. Od roku 2007 pôsobí v spravodajstve TV JOJ.  Okrem práce v televízii sa venuje mnohým charitatívnym a dobrovoľníckym aktivitám. Prevádzkuje vlastnú súkromnú škôlku.   

KATARÍNA MARTINKOVÁ, moderátorka, redaktorka RTVS. Jej hlas poznajú poslucháči Rádia Slovensko z rôznych relácií, ale najmä z obľúbenej Nočnej pyramídy, v ktorej ponúka exkluzívne rozhovory so zaujímavými hosťami.

Mgr. JUDITA GEMBICKÁ, dramaturgička, intendantka Trojky RTVS.  Dlhoročná televízna dramaturgička a manažérka, pôsobila aj v komerčných televíziách. Stála za viacerými úspešnými televíznymi projektmi. V roku 2019  uviedla do života Trojku RTVS.

UMENIE a KULTÚRA

NINA POLÁKOVÁumelecká riaditeľka Baletu SND. Už počas štúdia stvárňovala hlavné postavy v baletoch na domácej prvej scéne, neskôr pokračovala na poste primabaleríny Viedenského štátneho baletu. Cenné skúsenosti a kontakty by rada využila na motiváciu tanečníkov, zatraktívnenie repertoáru a zvýšenie prestíže slovenského súboru v domácom i medzinárodnom kontexte.

JANA BODNÁROVÁ, spisovateľka, poetka, kunsthistorička. Je autorkou 40 kníh pre deti aj dospelých, tiež mnohých rozhlasových, divadelných hier a dvoch televíznych scenárov. Za svoju tvorbu získala viacero ocenení a jej diela boli preložené do viacerých európskych jazykov, do čínštiny i arabčiny. Minulý rok vyšli dve jej detské knihy v Brazílii.

KATARÍNA KNECHTOVÁ,  speváčka, klaviristka, gitaristka, skladateľka a textárka. Patrí k najpopulárnejším stáliciam slovenskej hudobnej scény, je autorkou viacerých známych hitov, vydala niekoľko albumov a je držiteľkou mnohých hudobných ocenení.

VEDA a VÝSKUM

doc. RNDr. TATIANA BETÁKOVÁ, DrSc.vedúca vedecká pracovníčka Biomedicínskeho centra SAV, členka jeho vedeckej rady, docentka na Katedre mikrobiológie a virológie Prírodovedeckej fakulty UK.Je zodpovedná riešiteľka a spoluriešiteľka projektov zameraných na vírus chrípky, imunitnú odpoveď a patogenitu vírusov. Dvakrát získala Cenu SAV za popularizáciu vedy a spoločenské aplikácie vedy.

prof. RNDr. HELENA BUJDÁKOVÁ, CSc., vedúca Katedry mikrobiológie a virológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Venuje sa štúdiu biofilmov patogénnych baktérií a kvasiniek. Je predsedníčkou  Hlavného výboru Československej spoločnosti mikrobiologickej. 

doc. PaedDr. VLADIMÍRA KURINCOVÁ ČAVOJOVÁ, PhD., zástupkyňa vedúceho Ústavu experimentálnej psychológie Centra spoločenských a psychologických vied SAV. Centrom jej záujmu je vedecké myslenie, nepodložené presvedčenia, kognitívne omyly a intuitívne usudzovanie. Ako vedecké myslenie a nepodložené presvedčenia o COVID-19 ovplyvňujú správanie ľudí, skúmala aj počas pandemického obdobia.

PODPORA MLADÝCH TALENTOV

ERIKA KAROVÁ, riaditeľka športového klubu ŠK BCF Dukla Banská Bystrica a Nadácie Eriky Karovej. Popri svojej práci v manažérskej pozíciipodporuje mládežnícky šport, organizuje a podporuje rôzne podujatia pre deti a mládež a projekty ako 15-ročný projekt Žiacka chodecká liga, Hurá prázdniny, charitatívne projekty ako Ži a nechaj žiť, Nie si sám i Vianoce pre všetky deti.

 Mgr. MIROSLAVA VALOVIČOVÁ, umelecká vedúca Novozámockého mládežníckeho a detského folklórneho súboru Matičiarik. Zároveň pôsobí ako dirigentka Vokálneho zboru ENTHEA. Venuje sa aj novozámockým ochotníckym divadelným súborom. Zastrešuje kultúrne podujatia, festivaly, letné tábory v rôznych záujmových oblastiach.

VZDELÁVANIE

RNDr. EVA NEBUSOVÁ, riaditeľka Strednej odbornej školy polytechnickej Jana Antonína Baťu, Svit. Veľkou mierou sa zaslúžila o zachovanie stredných škôl vo Svite a o ich transformáciu na strednú odbornú školu polytechnickú ako následníčku Baťovej školy práce. Jej snahou bolo aj to, aby súčasná škola získala čestný názov „SOŠ Jana Antonína Baťu“, a tým sa Baťovo meno znovu spojilo s mestom Svit.

Doc. Ing. IVETA VASKOVÁ, PhD., dekanka Fakulty materiálov, metalurgie a recyklácie Technickej univerzity v Košiciach, s odborným zameraním v oblasti zlievarenstva. Pod jej vedením ako jedinej ženy v tejto pozícii fakulta napreduje a rozvíja sa v rámci TU a vychováva absolventov pre povolania budúcnosti. Odbornosť, uplatniteľnosť, prepojenosť na prax a partnerský prístup k študentom patria medzi jej hlavné hodnoty .

ROMANA TRNKOVÁ, riaditeľka Strednej priemyselnej školy dopravnej vo Zvolene. Vo svojej riadiacej a pedagogickej činnosti kladie dôraz na ľudskosť, vytváranie pozitívnej a priateľskej klímy, vďaka čomu sa v škole prirodzene podporuje rovnako rozvoj osobnosti žiaka, ako jeho profesijný rast. 

Mgr. VIERA BABIŠOVÁriaditeľka Gymnázia Grösslingova 18, Bratislava. V škole s rozšírením vyučovaním matematiky a prírodovedných predmetovspoločne s kolektívom pedagógov vzdeláva talentovaných študentov, ktorí dlhodobo dosahujú mimoriadne výsledky vo vedomostných i športových súťažiach na národnej aj medzinárodnej úrovni.

ŠPORT

EMMA ZAPLETALOVÁ, atlétka. V behu na 400 metrov cez prekážky sa minulý rok stala majsterkou Európy do 23 rokov a reprezentovala Slovensko na olympiáde v Tokiu, kde sa dostala do semifinále. Zaslúžene sa stala víťazkou ankety Atlét roka 2021.

TATIANA BLATTNEROVÁplavkyňa. Mladá nevidiaca športovkyňa reprezentovala Slovensko na letných paralympijských hrách v Tokiu, kde v súťaži na 100 m voľným spôsobom získala 9. miesto.  Okrem plávania sa venuje aj aplikovanému stolnému tenisu (showdown).

LUCIA OKOLIČÁNYOVÁ, zakladateľka a prezidentka Slovenskej asociácie Nordic Walking. Národná trénerka svetovej akadémie nordic walking, ostatné roky vyhodnotená ako inštruktorka s najlepšou technikou na
svete. Riaditeľka Akadémie moderného nordic walking pre Slovensko a
autorka knihy Moderný nordic walking.

CHARITA a SOCIÁLNA PRÁCA

ANNA MALÍKOVÁ, sestra BERNADETTA, členka Kongregácie sestier Najsvätejšieho Spasiteľa. Po celý život sa venovala pomoci ľuďom s mentálnym postihnutím a sociálne znevýhodneným. Zaslúžila sa o vytvorenie komunitných centier na viacerých miestach Slovenska. Svoje charitatívne poslanie aktívne napĺňa aj v dôchodkovom veku v Trebišove.

SAŠA BROADHURST-PETROVICKÁ, spoluzakladateľka a štatutárka občianskeho združenia Detský čin roka.  Projekt pod týmto názvom, ktorý sa realizuje v spolupráci so školami a motivuje deti ku konaniu dobrých skutkov, beží už 22. rok a zapojilo sa doňho viac ako 1 700 000 detí.

Mgr. JANKA DUDOŇOVÁ, riaditeľka Domova pri kríži – zariadenie pre seniorov v Bratislave. Počas jej pôsobenia došlo k prebudovaniu a modernizácií zariadenia. Ako manažérka kladie dôraz na kvalitu sociálnych služieb a vzdelávanie svojich zamestnancov. Je supervízorkou v sociálnych službách a kvalitárkou sociálnych služieb.

ZDRAVOTNÍCTVO

PharmDr. ZUZANA BAŤOVÁ, PhD, riaditeľka a generálna tajomníčka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv.  Úlohou ústavu, ktorý vedie, je podľa jasných pravidiel kontrolovať kvalitu, bezpečnosť a účinnosť liekov, ktoré prichádzajú na slovenský trh, spolupracuje s orgánmi Európskej únie. Má za sebou aj bohatú publikačnú a prednáškovú činnosť doma i v zahraničí.

MUDr. EMÍLIA BUČKOVÁ, primárka Liečebne pre dlhodobo chorých, lekárka geriatrickej ambulancie v Brezne. Popri liečbe je jej snahou vytvoriť domáce prostredie pacientom, pre ktorých je  LDCh v mnohých prípadochposledným miestom pobytu v ich hraničnej životnej situácii. Prispela k dobrému menu tohto zariadenia v rámci Brezna i širšieho okolia.

PhDr. ALENA KELLNEROVÁ, MPH.sestra, riaditeľka Úseku ošetrovateľstva v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice. Celý profesionálny život zasvätila pomoci pacientom na Klinike úrazovej chirurgie. S nasadením bojovala s pandémiou koronavírusu na reprofilizovanom covid pracovisku. V súčasnosti ako riaditeľka úseku ošetrovateľstva manažuje sestry a ďalšie kategórie zdravotníkov v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice.